Niezbyt często pożyczkobiorcy mają powody do radości przy starciach z bankami i innymi instytucjami finansowymi. Tym bardziej jest się dziś z czego cieszyć.

UOKiK wydał decyzję na mocy, której instytucje finansowe zobowiązane są do zwrotu części opłat, w momencie wcześniej spłaty kredytu. Jakiś czas temu Urząd zdecydował, że opłaty takie muszą zwracać banki. Dziś od banków dołączyły inne instytucje finansowe. Mowa tutaj o Vivusa Finance, Zaplo i Banku Pocztowym.

UOKiK

Nie oznacza to jednak, że klienci z automatu dostaną zwrot nadpłaconych kosztów. Tylko Bank Pocztowy zobowiązał się do rozwiązania tej sprawy sam z siebie. Vivus i Zaplo łatwo pieniędzy nie oddadzą. Klienci będą musieli najpierw złożyć reklamacje. Mają na to 30 dni. Jedynie po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy środki zostaną zwrócone.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta – UOKiK

Jest to państowa organizacja, której celem jest zapobieganie monopolizacji na rynku. Urząd bezpłatnie pomaga obywatelom, którzy czują się pokrzywdzeni działalnością firm w Polsce. UOKiK prowadzi rejestr praktyk niezgodnych z prawem. Jednocześnie Urząd prowadzi też działalność edukacyjną. Ma ona na celu uświadomienie Polakom ich praw w starciu z wielkimi korporacjami.

Kolejne wyroki w drodze

Według wszelkich informacji nie jest to ostatnie słowo UOKiK w sprawie nieprawidłowości na rynku pożyczek. Urząd pod lupę wział nie tylko Vivusa, Zaplo i Bank Pocztowy. Klienci innych instytucji finansowych mogą więc mieć nadzieje na zmiany również w innych przypadkach. Wcześniej natomiast UOKiK w tej samej sprawie rozprawił się z Aasa, iCredit, Optima i Eurocent.